שימוע פלילי הוא הליך המבוצע טרם הגשת כתב אישום בעבירה פלילית מסוג פשע. שימוע פלילי נערך על ידי הרשות התובעת, אשר אליה הועבר חומר החקירה בעניין אותו אדם החשוד בביצוע העבירה. טרם הגשת כתב האישום, הנאשם בעבירה מקבל הזדמנות לשכנע את הגורם התובע, שאין לו הצדקה להגיש את כתב האישום, ובכך למעשה לחסוך לעצמו את כל עוגמת הנפש, הכרוכה בהליך הלא פשוט. צריך לזכור, שלעיתים אפילו זיכוי בסופו של משפט לא מצליח לתקן את הנזק שנגרם לאדם כתוצאה מהגשת כתב אישום כנגדו, שלא היה מקום להגישו מלכתחילה.

עם זאת, ייתכנו מקרים שבהם לא רצוי יהיה לנצל את זכות השימוע (יש בו משום חשיפת קווי הגנה וטענות שבהן ניתן לימים להפתיע את התביעה, והוא אף יכול לגרום לתביעה להיערך במקצה שיפורים לקראת ההליך המשפטי). וכאן בדיוק הדגש -עצם ההחלטה באם לנצל את זכות השימוע צריכה להיבחן בכובד ראש, תוך התייעצות עם איש מקצוע המתמחה בדין הפלילי.

פנייה לעורך דין המתמחה בדיונים מסוג זה, עשויה להניב תוצאות חיוביות. מעבר למיומנותו ויכולתו להציג היטב את הטענות התומכות בעמדתו של לקוחו, ישנה חשיבות גם להיכרות עם רשויות התביעה. כך הוא משרדו של עורך דין ליאור אשכנזי.